Jak przygotować się do sesji biznesowej?

Podczas sesji biznesowej pracujemy aby jak najlepiej ukazać twój profesjonalny wizerunek. Obejmuje to pracę nie tylko w czasie sesji. Przed sesją omawiamy założenia, dobieramy garderobę, doradzam w wyborze odpowiedniej sesji biznesowej dla Ciebie. Przygotowując się do sesji, warto odprężyć się i nawodnić dzień przed nią. Pracuj swoim wizerunkiem w sieci i nie tylko.

Czym jest sesja biznesowa?

Sesja biznesowa to nic innego jak portretowa sesja zdjęciowa. Najważniejszy w niej jest twój profesjonalny wizerunek. Najczęściej zdjęcia biznesowe są używane do pracy wizerunkiem w sieci. Portrety biznesowe pojawiają się wtedy jako zdjęcia profilowe na profilach społecznościowych takich jak LinkedIn, Twitter, Facebook czy Instagram. Użyjesz ich też na swojej stronie internetowej swojej firmy – jako przedstawienie zespołu, a także w stopkach wiadomości mailowych. 

Bardzo często portret biznesowy używany jest tez poza internetem. Użyjesz takiego zdjęcia do wszelkich publikacji w czasopismach branżowych, katalogach firmowych czy też w ulotkach.
W ramach sesji biznesowej wyróżniam dwa jej typy – sesję studyjną i sesję środowiskową – o różnicach piszę w artykule na moim blogu (Studyjny portret biznesowy a sesja wizerunkowa – jaką sesję biznesową wybrać dla siebie?)

Sesje biznesowe możemy też podzielić jeszcze bardziej – np. w studyjnej sesji biznesowej możemy wyróżnić portret typu Headshot (tutaj mistrzem jest Jakub Strumiłło – tutaj LinkedIn Kuby), a w sesja środowiskowych możemy zrobić zdjęcia biznesowe w plenerze lub zdjęcia w przestrzeni biurowej.

Jakie przygotowania są potrzebne przed sesją biznesową

Przed sesją biznesową omawiamy jej założenia. Możemy się wymienić inspiracjami. Pozwoli mi to odpowiednio zaplanować ustawienie oświetlenia, lub dobrać dobre miejsce.
To znaczy jaki typ sesji ma to być – studyjna sesja biznesowa, czy środowiskowa, a może połączona. Omawiamy również do czego mają być użyte zdjęcia – doradzam wtedy odpowiedni typ sesji biznesowej. 

W ramach przygotowania do sesji pomagam przygotować się psychicznie. Nie dla każdego robienie zdjęć jest komfortową sytuacją. Jestem profesjonalistą i zależy mi na tym aby dostarczyć dobre portrety biznesowe, a także aby sama sesja była przyjemnym doświadczeniem.
W tym celu mam krótkie ćwiczenie ze świadomości wizerunku.

Chcesz poznać co to za ćwiczenie – umów się na sesję biznesową już dzisiaj.

Dodatkową kwestią wpływającą na dobre przygotowanie do portretowej sesji biznesowej jest Twoje samopoczucie – zalecam przed sesją relaks – czy to uprawianie sportu, modlitwa, dobry film czy gra na instrumencie – cokolwiek pozwali Ci się odprężyć.
Bardzo istotną kwestią jest nawodnienie się 🙂 to znaczy, że dzień przed sesją nie możesz wypić więcej niż lampka wina/ jedno piwo. 

Wybór odpowiedniego stroju do zdjęć biznesowych

Strój w sesji biznesowej to bardzo istotna kwestia. Przed sesją możesz liczyć na podpowiedzi, a także na wspólny przegląd szafy.
Zdarza się, że wysyłam klientów na zakupy przed sesją biznesową – zwykle to dla nich dobry pretekst na odświeżenie garderoby, a często też coś co pozwoli się zrelaksować.
Strój powinien być wyprasowany! Na sesji staram się zwrócić uwagę na zagniecenia, niestety nie zawsze wszystko zauważę co potem nie zawsze da radę poprawić w Photoshopie 🙂

Istotną kwestią jest też wzór lub faktura materiału. Ważne aby nie było to drobna kratka, prążki etc. Wyraźnie widoczna faktura czy wspomniana drobna krata i prążki powodują, że aparat trochę wariuje i powstaje nieestetyczny zafarb który ciężko usunąć w czasie obróbki.
Najlepiej na sesję biznesową mieć ze sobą przygotowane dwa zestawy ubrań – jasny i ciemny.

Ważne jest też aby garderobę do zdjęć biznesowych dobrać odpowiednio do charakteru biznesu, tak aby zgadzał się też z ogólnym wizerunkiem (dla przykładu, pracownik zakładu pogrzebowego, który potrzebuje zdjęcia na stronę internetową lub do czasopisma, powinien ubrać się raczej w sposób stonowany – niekoniecznie w jaskrawą koszulę z kwiatowym wzorem).
Osoby o wyraźnym charakterze nie muszą się bać odważnej garderoby na zdjęciach biznesowych, przy osobach bardziej statecznych, może ona przytłoczyć ich wizerunek.

Są wyjątki. Wracając do przykładu pracownika zakładu pogrzebowego. Może ubrać się w garnitur w kolorze fuksji i dobrać do tego koszulę w kwiaty. Pod jednym warunkiem – jest świadomy swojego wizerunku i buduje go w taki sposób, że taki portret biznesowy pomoże mu ten wizerunek podkreślić.

W kwestii biżuterii podczas zdjęć biznesowych – biżuteria to dodatek którym możesz pokazać potencjalnemu klientowi swoją zamożność – czyli trafić do bogatszego klienta, jednak przesadne użycie może zniekształcić profesjonalny wizerunek. Najlepiej aby biżuteria była subtelna, taka jak na codzień, aby nie odwracała uwagi od Ciebie 🙂

Make-up i fryzura na sesję biznesową

Przed zdjęciami biznesowymi dobrze jest ogarnąć włosy. W przypadku męskich sesji biznesowych oznacza wizytę u Barbera – w dniu sesji, lub niedługo przed. 

Jeśli chodzi o make up – tutaj zależy jedynie na tym aby na twarzy nie było „świecących” plam. Wystarczy przypudrowanie, czy użycie bezbarwnego podkładu. Jeśli podczas sesji mamy makijażystkę – ona się tym zajmie.
W przypadku kobiecej sesji biznesowej – szczotka, lakier i suchy szampon podczas sesji są niezbędne. Fryzjer dzień przed lub bezpośrednio przed sesją biznesową również jest świetnym rozwiązaniem.
Makijaż biznesowy kobiet podczas zdjęć biznesowych nie powinien być makijażem wieczorowym. Nie powinien być też zbyt lekkim makijażem – aparat „zjada” trochę tego efektu.
Nie widzę problemu aby wykonać taki makijaż we własnym zakresie. Natomiast wiem, że obecność makijażystki/stylistki na sesji pozwala dodatkowo się zrelaksować i skupić się na sesji. 

Wybór odpowiedniego miejsca na zdjęcia biznesowe

Odpowiednie miejsce na zdjęcia biznesowe jest czymś ustalanym na początku współpracy z fotografem. Mamy do wyboru studio, plener, przestrzeń biurową, środowisko pracy klienta.

Słucham i jestem w stanie doradzić, co jakie miejsce na sesję biznesową będzie najlepsze pod względem budowania lub wzmacniania wizerunku Twojego i Twojego biznesu.

Wszystko zależy od późniejszego użycia portretów biznesowych. Jeśli potrzebujesz zdjęć na LinkedIn i nie działasz mocno wizerunkiem – potrzebujesz dobrego zdjęcia swojej twarzy, czy dobrych zdjęć pracowników na stronę – prosta portrety biznesowe na jednolitym tle w studio będą wystarczające.
Natomiast jeśli chcesz używać zdjęć biznesowych w celu pracy swoim wizerunkiem – dobieramy wtedy miejsce tak aby kojarzyło się z biznesem, a samo miejsce dawało różnorodność kadrów.

Jeszcze inną kwestią są zdjęcia do użycia do wzmacniania grafik – realizujemy to w studio i odpowiednio dobieramy pozy (np wskazywanie w prawo, zastanowienie etc). Ze zdjęcia jest potem wycinane tło, tak aby postać można było nałożyć na dowolną grafikę.


Przygotowanie do sesji biznesowej mógłbym podsumować w taki sposób.
Uszanuj swoje ciało, to również narzędzie które dla Ciebie pracuje. Nakarm, daj odpocząć, ubierz dobrze 🙂

Koniecznie sprawdź reportażowe sesje portretowe!

Bardzo dobry stosunek jakości do ceny

Zdjęcie gotowe już następnego dnia

Pokaż się na tle swojej pracy / firmy / zakładu / biura / wnętrza

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Opublikowano

w

przez